De nominerade till Kristallen 2013
Listan över de nominerade till Kristallen 2013
Det börjar dra ihop sig till årets Kristallgala och här nedanför kan ni se de nominderade. I år kommer ni kunna se prisutdelningen i direkt sändning, **den 30 augusti klockan 20.00 i svt1.
**
Årets underhållnings program
Eurovision Song Contest - finalen - SVT, Martin Österdahl, SVTHellenius hörna - TV4, Staffan Lindberg, Meter Television
Kristallen 2012 - Kanal 5, Mikael Svensson, STO-CPH Produktion
Patrik möter - TV3, Olle Palmlöf, Meter Television
Så mycket bättre - TV4, Daniel Edvardsson, Mastiff
Årets Dokusåpa
Biggest loser - tro, hopp och kärlek - Sjuan, Tina Graffman, Meter Television
Hela Sverige bakar - Sjuan, Isabella Centerwall, Meter Television
Kockarnas kamp - TV4, Lena Styren, Meter Television
Project Runway Sverige - TV3, Mela Tesfazion, Acne Film
Sveriges mästerkock - TV4, Lena Styren, Meter Television
Årets Tv-drama
En pilgrims död - SVT, Kristian Hoberstorfer, SVT
Molanders - SVT, Daniel Lägersten, SVT
Morden i Sandhamn - TV4, Anders Landström och Martin Cronström,
Filmlance International
Portkod 1321 - SVT, Anna Wallmark Avelin, Eyeworks
Torka aldrig tårar utan handskar - SVT, Maria Nordenberg, SVT
Årets humorprogram
112 Aina - TV6, Daniel Ottosson, Baluba Television
Allt faller - TV4, Kerstin Johansson, Brommamamma
Kontoret - TV4, Benjamin Turesson, Jarowskij
Partaj - Kanal 5, Patrik Ehrnst, Baluba Television
Solsidan - TV4, Kerstin Andersson, Jarowskij och FLX (samproduktion)
Årets barn och ungdomsprogram
Geografens testamente - Norden - UR, Henrik Ahnborg och Johannes Berg,
Thelma/Louise
Jonson & Pipen - TV4, Marie Sandeborg, Nordisk Film TV-produktion
Lilla Aktuellt - SVT, Lowe Östberg, SVT
Mysteriet på Greveholm - Grevens återkomst - SVT, Jonas Sörensson, Way
Creative
Snoffe, döden och jag - SVT, Mats Ågren, Dokumentärministeriet
Årets livsstilsprogram
Halv åtta hos mig - TV4, Anna Dahnsjö, ITV
Helt sjukt - TV4, Elinor Aldal, Meter Television Historieätarna - SVT, Karin af Klintberg, Thelma/Louise
Jakten på det perfekta livet - SVT, Johan Westman, Acne Film
Pluras kök Spanien - TV3, Jasper Lake, Mastiff
Årets fakta och aktualitetsprogram
Fuskbyggarna - TV4, Martina Ressner, Nordisk Film TV-produktion
Jag litade på lagen - UR, Ann-Linn Guillou, Anna Luuk Priske och Hans Tengland, UR
Korrespondenterna - SVT, Saam Kapadia, SVT
Stalkers - TV3, Mikael Ekman, Strix Television
Veckans brott - SVT, Thomas Lindgren, STO-CPH Produktion
Årets granskning
Kalla fakta - När alla sviker - TV4, Camilla Ziedorn, Nyhetsbolaget
Kalla fakta - Parken Zoo - TV4, Sara Recabarren, Nyhetsbolaget Uppdrag granskning - Hotet inifrån - SVT, Nils Hansson, SVT
Uppdrag granskning - Män som näthatar kvinnor - SVT, Nils Hansson, SVT
Uppdrag granskning - Telia Sonera - SVT, Nils Hansson, SVT
Årets dokumentärprogram
Fatta katastrofen - UR, Veronica Lilja och Helene Näslund, UR
För dig naken - SVT, Sara Broos, Alma Fil
Palme - älskad och hatad - SVT, Fredrik Heinig, B-Reel
Stenbeck - SVT, Per Fjellström, SVT
Vi som älskade - SVT, Dylan Williams, AMP Film
Årets realityprogram
Drömmen om landet - SVT, Alex Adamo, Titan TV
Modellpojkar - SVT, Nathanel Goldman, Nanuchka
Nybyggarna - Kanal 5, Gustav Boman, Skare
Svenska Hollywoodfruar - TV3, Johan Pråmell, Meter Television
Ullared - Kanal 5, Martin Hellborgsson, Strix Television
http://www.svt.se/kristallen-2013/har-ar-de-nominerade-i-jurykategorierna
Vänliga hälsningar Jessica
medarbetare på socialt stöd & Anhöriga
Oh intressant!