Kristallen
För femte året i rad är Kristallen tillbaka för att utse det bästa inom svensk TV. Den 28 augusti kommer galan att direktsändas i SVT. Programledare i år kommer att vara Rickard Olsson.
JURYPRISER:
Årets underhållningsprogram:
- Berg flyttar in (TV4)
- Let's Dance (TV4)
- Mästarnas mästare (SVT)
- Skavlan (SVT)
- Vem kan slå Filip & Fredrik? (Kanal 5)
Årets dramaprogram:
- De halvt dolda (SVT)
- Familjen Babanjou (SVT)
- Livet i Fagervik (SVT)
- Maria Wern - främmande fågel (TV4)
- Wallander (TV4)
Årets humorprogram:
- Ballar av stål (Kanal 5)
- Hjälp! (TV4)
- Lilla landet lagom (Kanal 5)
- Mia & Klara (SVT)
- Parlamentet (TV4)
Årets barnprogram:
- Barda (SVT B)
- Häxan surtant (SVT B)
- Jonson och Pipen (TV4)
- Osynliga sår (TV4)
- Stava med skägg (SVT B)
Årets livsstilsprogram:
- Antikrundan (SVT)
- Arga snickaren (Kanal 5)
- Grannfejden (TV3)
- Halv åtta hos mig (TV4)
- Lyxfällan (TV3)
Årets nyhets- och debattprogram:
- Agenda(SVT)
- Debatt (SVT)
- Kvällsöppet med Ekdahl (TV4)
- Racet till Vita Huset - valvaka med Filip & Fredrik (Kanal 5)
- Tv4 Nyheterna (TV4)
Årets kultur- och samhällsprogram:
- Kalla Fakta (TV4)
- Kobra (SVT)
- Matakuten (TV4)
- Uppdrag granskning (SVT)
- Världens konflikter (SVT)
Årets dokumentärprogram:
- Diplomaterna (SVT)
- Ebbe - the movie (SVT)
- Familjen Bonnier (TV4)
- Hiimlen kan vänta (SVT)
- Sjukhuset (TV3)
Årets sportprogram:
- Champions League (TV6)
- Handbolls-VM (TV4)
- OS i Peking (SVT)
- Vasaloppet (SVT)
- Vinterstudion (SVT)
PUBLIKA PRISER:
Årets program:
- På spåret (SVT)
- Ramp (UR)
- Erik & Mackan - snygga och smärta (TV6)
- Let's dance (TV4)
- Boston tea party (Kanal 5)
Tidigare vinnare: Livräddarna (2005), Så ska det låta (2006), I en annan del av Köping (2007), Let's dance (2008).
Årets manliga programledare:
- Simon & Thomas (TV3)
- David Hellenius (TV4)
- Fredrik Skavlan (SVT)
- Filip & Fredrik (Kanal 5)
- Stephan Yüseyatak (UR)
Tidigare vinnare: Hasse Aro (2005), Peter Settman (2006), Hasse Aro (2007), Peter Settman (2008).
Årets kvinnliga programledare:
- Rénee Nyberg (TV3)
- Carina Berg (TV4)
- Anna Charlotta Gunnarsson (SR)
- Sofia Wistam (Kanal 5)
- Anne Lundberg (SVT)
Tidigare vinnare: Kattis Ahlström (2005), Rénee Nyberg (2007), Anne Lundberg (2008).
Har ni några favoriter? Den enda jag tycker är helt självklar är Jonas Gardells De halvt dolda. Om inte den vinner så är det något som är riktigt fel!
Såhär skulle jag rösta
- Skavlan
- MariaWaern-Främmande fågel
- Parlamentet
- Häxan Surtant
- Halv Åtta hos mig
- Debatt
- Matakuten
- Famijen Bonnier
- Vasaloppet
- Let´s dance
- Fredrik Skavlan
- Carina Berg
Hälsningar
Louise
Man kan smaka på allt ~ åtminstone en gång
Jag tittar inte så mycket på svenska program men jag har en favorit bland barnprogrammen: Barda.
Berg Flyttar In
De Halvt Dolda
Mia och Klara
(Barnprogram har jag ingen aning)
Halv Åtta Hos Mig
Debatt
Uppdrag Granskning
Himlen Kan Vänta (väldigt bra)
Handbolls-VM
Erik och Mackan
Simon och Tomas eller Filip och Fredrik
Renee Nyberg
/Sanna
medarbetare på Nattsudd och TV
Jag har inte sett så många av programmen, i flera kategorier finns bara program med som jag aldrig har sett och bland de manliga programledarna har jag inte en aning om vilka de är. Då blir det ju stört omöjligt att rösta.
Bland barnprogrammen tycker jag Häxan Surtant är suverän.
Bland livsstil blir det Antikrundan
Bland nyhetsprogrammen väljer jag Agenda
Bland kultur- och samhälle värjer jag Uppdrag Granskning
Bland sorten väljer jag OS i Peking
Årets program: På Spåret
Årets kvinnliga programledare: Anne Lundberg
Tittade ni å galan?
Missade den tyvärr men här kommer resultatet
Vinnare 2009
Årets underhållningsprogram
Kanal
Producent
Produktionsbolag
Skavlan
SVT
Eva Sandelin
SVT
Årets dramaprogram
De halvt dolda
SVT
Jonas Gardell
SVT
Årets humorprogram
Mia och Klara
SVT
Dan Zethraeus
SVT
Årets barnprogram
Häxan Surtant
SVT B
Carl Englén
Nordisk Film TV-produktion
Årets livsstilsprogram
Antikrundan
SVT
Pernilla Månsson Colt / Maud Uppling
SVT
Årets nyhets- och debattprogram
Debatt
SVT
Katarina Sahlin
SVT
Årets kultur- och samhällsprogram
Kobra
SVT
Clara Mannheimer
SVT
Årets dokumentärprogram
Himlen kan vänta
SVT
Lisen Lindahl
SVT
Årets sportprogram
OS i Peking
SVT
Kjell Andersson
SVT
Årets manliga programledare
Fredrik Skavlan
SVT
Årets kvinnliga programledare
Carina Berg
TV4
Årets program
På spåret
SVT
Martin Sundborn
SVT
Hederspristagare
Robert Aschberg
Hälsningar
Louise
Man kan smaka på allt ~ åtminstone en gång
Carina Berg & Robert Aschberrg var verkligen värdiga som vinnare tycker jag!
Jag älskar Carina Berg! :D Gillar att Mia & Klara vann också :)
/Sanna
medarbetare på Nattsudd och TV
Jag gillar att Mia och Klara fick en kristall. Det är dom värda.