Oscarsgalan 2013
Missade du Oscarsgalan och vill veta vilka som nominerades och vilka som vann?
Den 85:e upplagan av Oscarsgalan hölls den 24 januari 2013 och visades live i 225 länder. I år var det Seth MacFarlane som var värd för galan, MacFarlane var själv nominerad för en Oscar i kategorin, "bästa sång".
Kenya skickade in sitt allra första bidrag någonsin till Oscarsgalan i år, tillsammans med 70 andra länder vilket är rekord. I år delades två Oscars ut i kategorin "Bästa ljudredigering" eftersom resultatet blev ogjort, någonting som förut bara skett sex gånger i historien.
Här nere presenteras de nominerade i kategorierna, vinnarna är i fetstil. (Lista kopierad från Wikipedia.)
**Bästa film
**
Argo – Grant Heslov, Ben Affleck och George Clooney
- Amour – Margaret Menegoz, Stefan Arndt, Veit Heiduschka och Michael Katz
- Beasts of the Southern Wild – Dan Janvey, Josh Penn och Michael Gottwald
- Django Unchained – Stacey Sher, Reginald Hudlin och Pilar Savone
- Les Misérables – Tim Bevan, Eric Fellner, Debra Hayward och Cameron Mackintosh
- Berättelsen om Pi – Gil Netter, Ang Lee och David Womark
- Lincoln – Steven Spielberg och Kathleen Kennedy
- Du gör mig galen! – Donna Gigliotti, Bruce Cohen och Jonathan Gordon
- Zero Dark Thirty – Mark Boal, Kathryn Bigelow och Megan Ellison
**Bästa regi
**Ang Lee – Berättelsen om Pi
- Michael Haneke – Amour
- David O. Russell – Du gör mig galen!
- Steven Spielberg – Lincoln
- Benh Zeitlin – Beasts of the Southern Wild
Bästa manliga huvudroll
- Bradley Cooper – Du gör mig galen!
- Hugh Jackman – Les Misérables
- Joaquin Phoenix – The Master
- Denzel Washington – Flight
**Bästa kvinnliga huvudroll
Jennifer Lawrence** *–* Du gör mig galen!
- Jessica Chastain – Zero Dark Thirty
- Emmanuelle Riva – Amour
- Quvenzhané Wallis – Beasts of the Southern Wild
- Naomi Watts – The Impossible
**Bästa manliga biroll
**
Christoph Waltz – Django Unchained
- Alan Arkin – Argo
- Robert De Niro – Du gör mig galen!
- Philip Seymour Hoffman – The Master
- Tommy Lee Jones – Lincoln
**Bästa kvinnliga biroll
**
Anne Hathaway – Les Misérables
- Amy Adams – The Master
- Sally Field – Lincoln
- Helen Hunt – Mitt längtande hjärta
- Jacki Weaver – Du gör mig galen!
**Bästa orginalmanus
**
Quentin Tarantino – Django Unchained
- Michael Haneke – Amour
- John Gatins – Flight
- Wes Anderson och Roman Coppola – Moonrise Kingdom
- Mark Boal – Zero Dark Thirty
**Bästa manus efter förlaga
**
Chris Terrio – Argo
- Lucy Alibar och Benh Zeitlin – Beasts of the Southern Wild
- David Magee – Berättelsen om Pi
- Tony Kushner – Lincoln
- David O. Russell – Du gör mig galen!
**Bästa animerade film
**
Modig – Mark Andrews och Brenda Chapman
- Frankenweenie – Tim Burton
- ParaNorman – Sam Fell och Chris Butler
- Piraterna! – Peter Lord
- Röjar-Ralf – Rich Moore
**Bästa utländska film
**
Amour – Michael Haneke (Österrike)
- Kon-Tiki – Joachim Rønning, Espen Sandberg (Norge)
- No – Pablo Larraín (Chile)
- A Royal Affair – Nikolaj Arcel (Danmark)
- War Witch – Kim Nguyen (Kanada)
Bästa dokumentär
Searching for Sugar Man – Malik Bendjelloul och Simon Chinn
- Fem förstörda kameror – Emad Burnat och Guy Davidi
- The Gatekeepers – Dror Moreh, Philippa Kowarsky, och Estelle Fialon
- How to Survive a Plague – David France och Howard Gertler
- The Invisible War – Kirby Dick och Amy Ziering
**Bästa kortfilmsdokumentär
**
Inocente – Sean Fine och Andrea Nix Fine
- Kings Point – Sari Gilman och Jedd Wider
- Mondays at Racine – Cynthia Wade och Robin Honan
- Open Heart – Kief Davidson och Cori Shepherd Stern
- Redemption – Jon Alpert och Matthew O'Neill
Bästa kortfilm
Curfew – Shawn Christensen
- Asad – Bryan Buckley och Mino Jarjoura
- Buzkashi Boys – Sam French och Ariel Nasr
- Dood van een Schaduw – Tom Van Avermaet och Ellen De Waele
- Henry – Yan England
Bästa animerade kortfilm
- Adam and Dog – Minkyu Lee
- Fresh Guacamole – PES
- Head over Heels – Timothy Reckart och Fodhla Cronin O'Reilly
- The Longest Daycare – David Silverman
**Bästa filmmusik
**
Berättelsen om Pi – Mychael Danna
- Anna Karenina – Dario Marianelli
- Argo – Alexandre Desplat
- Lincoln – John Williams
- Skyfall – Thomas Newman
**Bästa sång
**
"Skyfall" från Skyfall – Adele Adkins och Paul Epworth
- "Before My Time" från Chasing Ice – J. Ralph
- "Everybody Needs a Best Friend" från Ted – Walter Murphy och Seth MacFarlane
- "Pi's Lullaby" från Berättelsen om Pi – Mychael Danna och Bombay Jayashri
- "Suddenly" från Les Misérables – Claude-Michel Schönberg, Herbert Kretzmer, och Alain Boublil
**Bästa ljudredigering
**
Zero Dark Thirty – Paul Ottosson
Skyfall – Per Hallberg och Karen Baker Landers
- Argo – Erik Aadahl och Ethan Van der Ryn
- Django Unchained – Wylie Stateman
- Berättelsen om Pi – Eugene Gearty och Philip Stockton
**Bästa ljud
**
Les Misérables – Andy Nelson, Mark Paterson och Simon Hayes
- Argo – John Reitz, Gregg Rudloff och Jose Antonio Garcia
- Berättelsen om Pi – Ron Bartlett, D. M. Hemphill och Drew Kunin
- Lincoln – Andy Nelson, Gary Rydstrom och Ronald Judkins
- Skyfall – Scott Millan, Greg P. Russell och Stuart Wilson
**Bästa scenografi
**
Lincoln – Rick Carter och Jim Erickson
- Berättelsen om Pi – David Gropman och Anna Pinnock
- Anna Karenina – Sarah Greenwood och Katie Spencer
- Hobbit: En oväntad resa – Dan Hennah, Ra Vincent, och Simon Bright
- Les Misérables – Eve Stewart och Anna Lynch-Robinson
Bästa foto
Berättelsen om Pi – Claudio Miranda
- Anna Karenina – Seamus McGarvey
- Django Unchained – Robert Richardson
- Lincoln – Janusz Kamiński
- Skyfall – Roger Deakins
Bästa smink
Les Misérables – Lisa Westcott och Julie Dartnell
- Hitchcock – Howard Berger, Peter Montagna, och Martin Samuel
- Hobbit: En oväntad resa – Peter Swords King, Rick Findlater, och Tami Lane
Bästa kostym
Anna Karenina – Jacqueline Durran
- Les Misérables – Paco Delgado
- Lincoln – Joanna Johnston
- Spegel, spegel – Eiko Ishioka
- Snow White and the Huntsman – Colleen Atwood
**Bästa klippning
**
Argo – William Goldenberg
- Berättelsen om Pi – Tim Squyres
- Lincoln – Michael Kahn
- Du gör mig galen! – Jay Cassidy och Crispin Struthers
- Zero Dark Thirty – Dylan Tichenor och William Goldenberg
**Bästa specialeffekter
**
Berättelsen om Pi – Bill Westenhofer, Guillaume Rocheron, Erik-Jan De Boer, och Donald R. Elliott
- Hobbit: En oväntad resa – Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton, och R. Christopher White
- The Avengers – Janek Sirrs, Jeff White, Guy Williams, och Dan Sudick
- Prometheus – Richard Stammers, Trevor Wood, Charley Henley, och Martin Hill
- Snow White and the Huntsman – Cedric Nicolas-Troyan, Philip Brennan, Neil Corbould, och Michael Dawson