Tävlingar och TV-Galor

Kristallen

2009-08-21 03:12 #0 av: Dojdan

För femte året i rad är Kristallen tillbaka för att utse det bästa inom svensk TV. Den 28 augusti kommer galan att direktsändas i SVT. Programledare i år kommer att vara Rickard Olsson.

JURYPRISER:

Årets underhållningsprogram:

  • Berg flyttar in (TV4)
  • Let's Dance (TV4)
  • Mästarnas mästare (SVT)
  • Skavlan (SVT)
  • Vem kan slå Filip & Fredrik? (Kanal 5)

Årets dramaprogram:

  • De halvt dolda (SVT)
  • Familjen Babanjou (SVT)
  • Livet i Fagervik (SVT)
  • Maria Wern - främmande fågel (TV4)
  • Wallander (TV4)

Årets humorprogram:

  • Ballar av stål (Kanal 5)
  • Hjälp! (TV4)
  • Lilla landet lagom (Kanal 5)
  • Mia & Klara (SVT)
  • Parlamentet (TV4)

Årets barnprogram:

  • Barda (SVT B)
  • Häxan surtant (SVT B)
  • Jonson och Pipen (TV4)
  • Osynliga sår (TV4)
  • Stava med skägg (SVT B)

Årets livsstilsprogram:

  • Antikrundan (SVT)
  • Arga snickaren (Kanal 5)
  • Grannfejden (TV3)
  • Halv åtta hos mig (TV4)
  • Lyxfällan (TV3)

Årets nyhets- och debattprogram:

  • Agenda(SVT)
  • Debatt (SVT)
  • Kvällsöppet med Ekdahl (TV4)
  • Racet till Vita Huset - valvaka med Filip & Fredrik (Kanal 5)
  • Tv4 Nyheterna (TV4)

Årets kultur- och samhällsprogram:

  • Kalla Fakta (TV4)
  • Kobra (SVT)
  • Matakuten (TV4)
  • Uppdrag granskning (SVT)
  • Världens konflikter (SVT)

Årets dokumentärprogram:

  • Diplomaterna (SVT)
  • Ebbe - the movie (SVT)
  • Familjen Bonnier (TV4)
  • Hiimlen kan vänta (SVT)
  • Sjukhuset (TV3)

Årets sportprogram:

  • Champions League (TV6)
  • Handbolls-VM (TV4)
  • OS i Peking (SVT) 
  • Vasaloppet (SVT)
  • Vinterstudion (SVT)

PUBLIKA PRISER:

Årets program:

  • På spåret (SVT)
  • Ramp (UR)
  • Erik & Mackan - snygga och smärta (TV6)
  • Let's dance (TV4)
  • Boston tea party (Kanal 5)

Tidigare vinnare: Livräddarna (2005), Så ska det låta (2006), I en annan del av Köping (2007), Let's dance (2008).

Årets manliga programledare:

  • Simon & Thomas (TV3)
  • David Hellenius (TV4)
  • Fredrik Skavlan (SVT)
  • Filip & Fredrik (Kanal 5)
  • Stephan Yüseyatak (UR)

Tidigare vinnare: Hasse Aro (2005), Peter Settman (2006), Hasse Aro (2007), Peter Settman (2008).

Årets kvinnliga programledare:

  • Rénee Nyberg (TV3)
  • Carina Berg (TV4)
  • Anna Charlotta Gunnarsson (SR)
  • Sofia Wistam (Kanal 5)
  • Anne Lundberg (SVT)

Tidigare vinnare: Kattis Ahlström (2005), Rénee Nyberg (2007), Anne Lundberg (2008).


Anmäl
2009-08-21 03:20 #1 av: Dojdan

Har ni några favoriter? Den enda jag tycker är helt självklar är Jonas Gardells De halvt dolda. Om inte den vinner så är det något som är riktigt fel!


Anmäl
2009-08-21 06:12 #2 av: Loucar

Såhär skulle jag rösta

  • Skavlan
  • MariaWaern-Främmande fågel
  • Parlamentet
  • Häxan Surtant
  • Halv Åtta hos mig
  • Debatt
  • Matakuten
  • Famijen Bonnier
  • Vasaloppet
  • Let´s dance
  • Fredrik Skavlan
  • Carina Berg
Anmäl
2009-08-23 23:17 #3 av: Sehvrin

Jag tittar inte så mycket på svenska program men jag har en favorit bland barnprogrammen: Barda.

//Johanna, medarbetare på miljö.ifokus, svensknatur.ifokus och studier.ifokus

Anmäl
2009-08-23 23:42 #4 av: Strumpa

Berg Flyttar In

De Halvt Dolda

Mia och Klara

(Barnprogram har jag ingen aning)

Halv Åtta Hos Mig

Debatt

Uppdrag Granskning

Himlen Kan Vänta (väldigt bra)

Handbolls-VM

Erik och Mackan

Simon och Tomas eller Filip och Fredrik

Renee Nyberg

/Sanna

medarbetare på Nattsudd och TV

Anmäl
2009-08-25 10:54 #5 av: [peter54]

Jag har inte sett så många av programmen, i flera kategorier finns bara program med som jag aldrig har sett och bland de manliga programledarna har jag inte en aning om vilka de är. Då blir det ju stört omöjligt att rösta.

Bland barnprogrammen tycker jag Häxan Surtant är suverän.

Bland livsstil blir det Antikrundan

Bland nyhetsprogrammen väljer jag Agenda

Bland kultur- och samhälle värjer jag Uppdrag Granskning

Bland sorten väljer jag OS i Peking

Årets program: På Spåret

Årets kvinnliga programledare: Anne Lundberg

Medarbetare på Reptiler iFokus

Anmäl
2009-08-29 03:33 #6 av: Dojdan

Tittade ni å galan?


Anmäl
2009-08-29 05:19 #7 av: Loucar

Missade den tyvärr men här kommer resultatet

Vinnare 2009

Årets underhållningsprogram Kanal Producent Produktionsbolag
Skavlan SVT Eva Sandelin SVT
       
Årets dramaprogram      
De halvt dolda SVT Jonas Gardell SVT
       
Årets humorprogram      
Mia och Klara SVT Dan Zethraeus SVT
       
Årets barnprogram      
Häxan Surtant SVT B Carl Englén Nordisk Film TV-produktion
       
Årets livsstilsprogram      
Antikrundan SVT Pernilla Månsson Colt / Maud Uppling SVT
       
Årets nyhets- och debattprogram      
Debatt SVT Katarina Sahlin SVT
       
Årets kultur- och samhällsprogram      
Kobra SVT Clara Mannheimer SVT
       
Årets dokumentärprogram      
Himlen kan vänta SVT Lisen Lindahl SVT
       
Årets sportprogram      
OS i Peking SVT Kjell Andersson
SVT
       
Årets manliga programledare      
Fredrik Skavlan SVT    
       
Årets kvinnliga programledare      
Carina Berg TV4    
       
Årets program      
På spåret SVT Martin Sundborn SVT
       
Hederspristagare      
Robert Aschberg      

Anmäl
2009-08-29 18:58 #8 av: dijete

Carina Berg & Robert Aschberrg var verkligen värdiga som vinnare tycker jag!

Anmäl
2009-08-31 03:38 #9 av: Strumpa

Jag älskar Carina Berg! :D Gillar att Mia & Klara vann också :)

/Sanna

medarbetare på Nattsudd och TV

Anmäl

Det finns en till kommentar till den här diskussionen. Den är bara synlig för medlemmar på iFokus. För att läsa kommentaren, logga in eller registrera dig på iFokus.